Zajawka(ang. Teaser)
Zajawka jest jednym z podstawowych komponentów stron internetowych PKN ORLEN. Służy do przyciągnięcia uwagi użytkownika, przekazania mu najważniejszych informacji w skondensowanej formie i odesłania go na inną podstronę.
Struktura
Zdjęcie
Zdjęcie ilustruje tekst. Nie może zawierać w sobie tekstu. W niektórych wariantach może występować jako tło całego komponentu.
Kategoria
Opisuje kategorię stron, do której należy podstrona reprezentowana przez zajawkę. Rekomendowany limit słów to 2.
Tytuł
Rekomendowany limit tekstu to 3 linijki na wszystkich rozdzielczościach.
Lead zależnie od wariantu
Stanowi rozwinięcie tytułu. Rekomendowana długość tekstu to 2-5 linijek na wszystkich rozdzielczościach.
Przycisk lub link ze strzałką zależnie od wariantu
Odsyła użytkownika na inną podstronę. W zajawce można umieścić jedynie jeden przycisk podstawowy. W małej zajawce przycisk jest zastąpiony czerwonym linkiem ze strzałką. Przyciski należy stosować zgodnie z obowiązującymi regułami.
Klikalne są przyciski, tytuły i zdjęcia.
Warianty
Zajawka na całą szerokość strony
Zdjęcie stanowi tło dla pozostałych elementów, które mogą występować po prawej lub po lewej stronie. W ramach jednej podstrony nie należy używać więcej niż 1 zajawki na całą szerokość strony, ani używać jej w grupie z innymi zajawkami.
Duża zajawka
Zdjęcie może stanowić tło lub zajmować tylko część komponentu. W obu przypadkach pozostałe elementy mogą występować po prawej lub po lewej stronie.
Mała zajawka
Zdjęcie może stanowić tło lub zajmować tylko część komponentu. Pozostałe elementy znajdują się w górnej części komponentu. W tym wariancie nie występuje lead a zamiast przycisku jest czerwony link ze strzałką.
Grupy
Zajawki można układać na stronie w większe grupy łącząc różne rozmiary i wersje. Należy przestrzegać kilku zasad, żeby powstające kompozycje nie były zbyt monotonne czy zbyt chaotyczne:
- Zmieniać naprzemiennie położenie tekstu na dużych teaserach
- Używać naprzemiennie małych i dużych teaserów.
- Używać opcji ze zdjęciem w tle w celu urozmaicenia układu. Optymalna relacja teaserów ze zdjęciem w tle do ogólnej liczby teaserów w układzie to 1 do 2.
Jeśli grupa jest złożona z dwóch zajawek, powinny one być tej samej wielkości.
Jeśli grupa jest złożona z trzech zajawek, to jedna z nich powinna być większa i występować jako pierwsza.
Jeśli grupa jest złożona z więcej niż trzech zajawek, można zastosować ten sam rozmiar do nich wszystkich lub jedną zajawkę wyróżnić większym rozmiarem.
Zasady stosowania
Zróżnicowany układ
Aby urozmaicić kontent strony, należy łączyć w obrębie grupy duże i małe zajawki. Wybrane zajawki mogą mieć zdjęcie w tle.
Pozostawienie pustego miejsca
Nie należy pozostawiać pustego miejsca w grupie zajawek. Puste miejsce może być uzupełnione poprzez wykorzystanie jednej dużej zajawki.
Przyciemnianie zdjęcia
Zdjęcie wykorzystane jako tło powinno zapewniać odpowiedni kontrast dla zachowania czytelności tekstu. Zdjęcie może być przyciemnione w całości lub w miejcu nakładania się tekstu. Kontrast tekstu do tła powinnien wynosić conajmniej 3:1.
Pojedyncza mała zajawka
Mała zajawka nie może występować samodzielnie. Należy wówczas zastąpić ją dużą zajawką lub dodać drugą małą zajawkę obok.
Zbyt dużo zajawek ze zdjęciem w tle
Na jedną zajawkę ze zdjęciem w tle powinny przypadać na stronie przynajmniej dwie zajawki bez zdjęcia w tle. Zajawki ze zdjęciem w tle nie powinny stanowić większości wszystkich występujących na stronie zajawek. Wyjątkiem jest grupa dwóch małych zajawek – obie mogą mieć zdjęcie w tle.
Źle wykadrowane zdjęcie
Zdjęcia powinny być kadrowane w ten sposób, by zawsze zawierały najważniejszą część kompozycji.
Zbyt dużo detali na zdjęciu w tle
Zbyt szczegółowe zdjęcie sprawia, że umieszczony na nim tekst staje się mało czytelny.